Algasid „Tuulte pöörise” proovid koostöös lavakunstikooli tudengitega | NUKU
Tagasi

Algasid „Tuulte pöörise” proovid koostöös lavakunstikooli tudengitega

jaga
18. Detsember 2019 | 9:05

August Kitzbergi „Tuulte pöörises” esietendub NUKU teatris 16. veebruaril Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia lavakunstikooli 29. lennu lõpulavastusena. Mihkel Kohava EMTA lavakunstikoolist toob lavale näidendi, mida peab ka praeguses ajas oluliseks.

„Tuulte pöörises” jõudis esmakordselt lavale 1906. aastal kutselise Vanemuise teatri esimese esietendusena ja näidendi sündmuste taustaks on 1905. aasta revolutsioon. Lavastaja sõnul tundub see üle sajandi vana näidend olulisena ka praeguses ajas.

„Näen ka tänases ühiskonnas kahte hoovust: üks optimistlik ja idealistlik, mis kuulutab sallivust ja kannatlikku ühist pingutust kõigile helgema tuleviku nimel. Seejuures on aga kannatamatus teiste suhtes – et kuidas nad seda juba ei mõista,” kirjeldab Kohava. „Teise hoovuse elutõde tundub karmim ja üksildasem, nad tunnevad, et esimesed elavad oma roosas vahus ega saa üldse aru, kui raske elu tegelikult on. Mõlemad teevad väga lõpliku otsuse teise suhtes.” 

Kitzbergi tekstis on ühiskond õiguste jagamisest lõhestunud, on kirge ja unistusi paremast tulevikust. Püüd maailma keerukust lihtsatesse sõnadesse ja lahendustesse suruda kõnetab rahvamasse ka tänapäeval ning isiklikud pettumused kanaliseeruvad poliitikasse. 

„Kitzbergi tegelastel on oht ajada sassi isiklikud läbielamised ja valu maailma pärast ning kaotada kontakt eluga,” ütleb Kohava. „Aususe ja alandlikkuse platvorm on see, millel nad ehk võiksid lahendada kirgedest ja egodest tekkivaid konflikte.”

Ka lavastuse kunstniku Rosita Raua sõnul on nüüdisaja konfliktid üsna sarnased, kuid tänapäevale vastukaaluks on kujunduse stilistika ja muusika minimalistlikumad ja arhailisemad. Muusika loob lavastusele noor helilooja Kristjan Kannukene. Lavastaja juhendajaks on Mart Koldits Von Krahli teatrist.

Mängivad Lena Barbara Luhse, Maris Lüüs, Kaarel Pogga, Oskar Punga ja Oskar Seeman EMTA lavakunstikoolist. Lisaks noortele teevad lavastuses kaasa NUKU teatri näitlejad Liivika Hanstin ja Andres Roosileht

Noortele ja täiskasvanutele mõeldud „Tuulte pöörises” esietendub 16. veebruaril, jätkates NUKU teatris noortele suunatud kodumaise kirjandusklassika tõlgenduste rida, millest viimane oli Tammsaare „Noored hinged”.

Fotovaliku esimese nädala proovist on teinud Andres Roosileht.

Veel uudiseid